Wakacyjny balkon DIY

Czyli o tym jak dbać o rośliny wtedy, gdy nas nie ma w domu

Kiedy polskie lato zagląda do okien i na przemian ogrzewa nasze balkony palącym słońcem i zrasza je rzęsistym deszczem, przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów Do It Yourself na samopodlewające się doniczki. Dzięki ich zastosowaniu będziemy mogli z pełnym spokojem o nasze rośliny udać się na weekend poza miastem czy nawet dłuższe wakacje.

Narzędzie do nawadniania roślin.

Wyczarowane z butelki

W bardzo prosty i szybki sposób przygotujesz system nawadniania wykonany z plastikowej butelki.

System indywidualny polega na umieszczeniu specjalnie przygotowanej butelki o pojemności pół litra w ziemi każdej doniczki o średnicy 15-20cm.

Jeśli posiadasz rośliny w większych doniczkach, dobierz odpowiednio litraż butelki zwiększając jej pojemność o każde 5cm średnicy doniczki, np. dla doniczki o średnicy 25 cm zastosuj butelkę o pojemności 1l. Odpowiednie przygotowanie naszego systemu nawadniania polega na wycięciu otworu w kapslu butelki za pomocą ostro zakończonego narzędzia (może być nożyk do tapet). Optymalna wielkość otworu to 3 – 4 mm. Wielkość otworu będzie uzależniona od gatunku rośliny i jej zapotrzebowania na wodę, pamiętaj jednak, że otwór nawadniający nie powinien przekraczać 7 mm, wówczas zawartość butelki zbyt szybko wydostanie się do podłoża i spowoduje ‘przelanie się’ rośliny. Butelkę umieszczamy w ziemi doniczki umieszczając kapsel pod ziemią. System grupowy polega na umieszczeniu roślin w szczelnym pojemniku o wyższych brzegach, np. tacce lub miednicy. Do pojemnika wstawiamy wcześniej przygotowaną butelkę lub butelki. Ich pojemność pozostaje do indywidualnej oceny – np. jeśli wybierasz się na tygodniowy urlop, zastanów się ile wody zużywasz przeciętnie w ciągu tygodnia, aby zapewnić wybranym roślinom nawodnienie. Przygotowanie systemu nawadniającego polega na wycięciu w dolnej części butelki, tuż nad dnem niewielkiego otworu o średnicy ok 5mm. Dzięki temu utrzymamy w pojemniku stałą ilość wody, nie przekraczającą poziomu górnej części otworu w butelce.

Zalecamy aby w oby dwóch przypadkach butelki pozostały zamknięte, dzięki czemu woda nie będzie parować i wystarczy na dłużej.

Gotowe rozwiązania.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter