wyszukiwarka zaawansowana
Kategorie
O blogu
Wnętrzarskie inspiracje, sprytne rozwiązania, nowe trendy oraz porady – to wszystko i nieco więcej na naszym blogu. Zapraszamy do lektury.
Rozwiń »

Zmysłowa, uniwersalna - Czerń

0

Porozmawiajmy o czerni – kolorze, który nie tylko w sposób symboliczny działa na wyobraźnię.

Zacznijmy jednak od ciekawostek – moc czerni i jej odbiór na całym świecie jest całkiem różny; ma jednak swoje początki w kulturowym odbiorze od której nie sposób uciec; której nie sposób pominąć.

Kolor życia

 

Co może zaskakiwać – większość najstarszych kultur i religii rozpatrywała czerń jako kolor życia – kojarzący się choćby z ziemiami i glinkami życiodajnych rzek takich jak Nil nad którymi powstały i rozwijały się tysiące lat kultury, które stanowiły kolebkę (kolebki?).

Co może zaskakiwać – kolor czerni po dziś dzień w niektórych odleglejszych kręgach kulturowych wschodu jest kolorem kojarzącym się z kobiecością – a kolorem prawdziwie ślubnym Pań jest właśnie czerń, kontrastująca z bielą zarezerwowaną dla mężczyzn.

Co jeszcze ciekawsze, inny przykład – w Azji w wielu rejonach do dziś kojarzy się z dojrzałością i mądrością nabywaną z wiekiem ale i po prostu szczęściem!; jak łatwo się domyśleć – biel jest odbierana jako jej przeciwieństwo – nieporadność, niepewność – naiwność.

Co jednak pewne – na ogół czerń na całym świecie od zawsze kojarzona była z powagą, podniosłością.

Wydaje się, że wraz z nastaniem średniowiecza (w Europie), kolor czerni nabrał więcej negatywnych konotacji. Stał się kolorem grzechu (i żałoby) – co ciekawe, również pokory. Czerń zarezerowana była na wyjątkowe okazje – powoli z wiekami się to jednak zmieniało – czego apogeum widzimy w wieku XX wieku, kiedy czerń stała się szykowna, elegancka ale i zmysłowa!

 

Spójrz na projekty Coco Chanel, zmieniło się wszystko!

Czerń stała się pełnym synonimem klasy a wszystkie dodatki mogły stanowić jedynie drobne uzupełnienie; czerń i prostota – to co czarne stało się wkrótce tym zmysłowym, seksownym!

 

 

Ach ta czerń.

Czerń posiada też moc wyzwalania uczuć pełnych nostalgii, wspomnień; przykładem niech będzie kino w którym jakże częstym zabiegiem jest przedstawianie scen retrospektywnych w odcieniach monochromatycznych z dominującą czernią. Czerń jest chyba jedynym kolorem, który jest retro – ale jest przy tym ponadczasowa!

Kolor kontrastów, kolor uniwersalny!

Pozwala uzyskac potężne kontrasty – to co w jej sąsiedztwie, co jej asystą - wydaje się zawsze jaśniejsze a nierzadko barwniejsze!

Co daje siłę czerni?

 – uniwersalność.

Czerń jest kolorem, który nadaje wszystkiemu majestatyzmu i świetności – magia polega na tym, że wszystko co dysponuje piękną głęboką czernią lub jej towarzyszy kojarzy się z wyższą jakością; tym co tajemnicze, tym co nieuchwytne. Czerń jak już wcześniej zauważyliśmy – daje moc przywracania ducha przeszłości, uczuć nostalgicznych; czy powinno zatem dziwić, że design inspirowany tym co już było a tym co kojarzy się z dawnymi standardami rzemieślniczymi, szlachetnością często siega po barwę czerni? – w kontekście tworzenia projektu, wykańczania go a czasem wręcz w kontekście tworzenia bardzo eleganckich opakowań (wystarczy spojrzeć na sposób prezentacji ekskluzywnej biżuterii na ekspozycjach, obejrzeć modele pięknych brytyjskich modeli samochodów).

Co jednak ważne – nadmiar czerni potrafi zadziałać w zupełnie przeciwny sposób, tworząc trudną do zdefiniowania ścianę, barierę komunikacyjną.

Co jest ważne? Czerń daje moc, elegancję; dodaje szyku a gdy trzeba po prostu dodaje pazura. Liczy się jednak umiar.

Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą mebli stworzonych z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach – wszystkie odcienie czerni, które karmią zmysły; projekty klasy premium wykończone w zgodzie z tym co tradycyjne w rzemiośle – inspirowane najlepszymi tradycjami by tworzyć piękne i funkcjonalne meble, które okażą się ponadczasowe nie tylko dla Ciebie!

Komentarze do wpisu (0)

Zadzwoń!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium