vero.pl
wyszukiwarka zaawansowana
O blogu
Wnętrzarskie inspiracje, sprytne rozwiązania, nowe trendy oraz porady – to wszystko i nieco więcej na naszym blogu. Zapraszamy do lektury.
Rozwiń »

Renesans - architektura w pigułce

0

Architektura Włoch – dała podstawy na skalę Europejską, światową. Jej długa historia inspiruje, porusza po dziś dzień. Wszystko zaczęło się znacznie wcześniej niż w okresie renesansu – jednak o nim i kilku jego przedstawicielach porozmawiajmy.

 

 

Dzisiejszy wpis poświęcimy zagadnieniu architektury renesansu. To właśnie w tym okresie doszło do jednej z największych rewolucji w historii sztuki. Nie sposób również nie rozpatrywać Włoch jako kolebki renesansowej architektury – wybierając się do największych miast, spotkasz ją na każdym kroku!

Przedstawiamy kilku architektów okresu renesansu w pigułce!

Renesans  

Filippo Brunelleschi — mówiąc o renesansie, nie sposób pominąć autora Szpitala Niewiniątek (1419 r.); dzieła architektonicznego, które uznawane jest za pierwsze dzieło renesansowe (w architekturze!). Pragniesz ujrzeć najpełniejsze dzieło renesansowe? Koniecznie odwiedź Santa Maria del Fiore – florenckiej katedry, której budowy ukończenie powierzono Brunelleschiemu. Musisz wiedzieć, że budowle okresu całego renesansu zachwycają konstrukcją – niektóre z nich po dziś stanowią prawdziwą zagwostkę; przy obecnych możliwościach technologicznych realizacja podobnych projektów (zwłaszcza kopuł) stanowi prawdziwe wyzwanie. Tak jawi się renesansowy geniusz – obok sztuki to właśnie zamiłowanie do matematyki, przestrzeni zadecydowało o powstaniu dzieł, które są ponadczasowe! Myśląc renesans, pomyśl Florencja – to tutaj wszystko się zaczęło!

renesans - Florencja

Jednak renesans to nie tylko piękna Florencja. Wybierając się w podróż po Włoszech, pamiętaj o Mediolanie. W kontekście wyjątkowego wieku XV pamiętaj o Donato Bramante! Docenisz jego kunszt, odwiedzając Santa Maria della Grazie; Bramantego łatwo zapamiętasz nie tylko za dzieła – to właśnie jemu zawdzięczamy wprowadzenie Mediolanu w renesans! Co więcej, tworzył pierwotny projekt bazyliki św. Piotra w Rzymie, z samą budowę kontynuowali kolejni giganci tacy jak
Rafael Santi, a następnie Michał Anioł. Ostatniego z wymienionych nie sposób przecenić – wystarczy zwiedzić Kaplicę Medyceuszy lub zaprojektowaną również na potrzeby rody Medyceuszy bibliotekę Laurenziana! Ilość artystów, prawdziwych pereł renesansu przeprawi o zawrót głowy – podstawę stanowią dzieła Florencji, Mediolanu oraz Rzymu. Renesans jest wszechobecny – wszędzie napotkasz ducha dawnych artystów, którzy nigdy nie odeszli!

Komentarze do wpisu (0)

Zadzwoń!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium