Klasyki smakują najlepiej.

W dzisiejszym wpisie omówimy top 10 klasyków włoskiej kuchni! Dowiesz się nieco więcej o genezie, długiej tradycji i kilku legendach, które starają się tłumaczyć pochodzenie jednych z najstarszych dań lub ich ciekawy wygląd. A wszystko to aby przybliżyć kolejny przykład barwności Włoch!

makaron

Zacznijmy od klasyka, którego pokochał cały świat!

  1. Margherita, Pizza

co ciekawe – klasyczna Margherita, zawdzięcza swoją nazwę królowej, na cześć której upieczono pizzę w barwach narodowych – pierwszą Margherittę! (pomidor odpowiedzialny był za czerwień, mozarella – biel a wreszcie bazylia – piękna, włoska zieleń!)

Wydarzyło się to w XIX wieku, w Pizzeria di Pietro e basta così, restauracji prowadzonej przez Raffaele Esposito, który na cześć włoskiej królowej Małgorzaty, przyrządził danie, którym możemy po dziś dzień cieszyć się!

Co równie ciekawe – Pizza, jest wynalazkiem włoskim, jednak jej historia jest naprawdę długa – poza źródłami opisującymi formy placków sporządzanych w starożytnej Grecji, Rzymowi; wzmanki o innych protoplastach pizzy odnajdziemy również w najstarszych źródłach staroegipskich, a nawet mezopotamskich!

Nim pizza przyjęła swoją obecną formę, musiało upłynąć sporo czasu – niektóre źródła wskazują, że pierwsza z nich upieczona została w X wieku!

  1. Spaghetti Napoli! Pomidory – nieodłączny składnik naprawdę wielu wybornych, tradycyjnych potraw włoskich. – nie było tak jednak zawsze – wszystko zmieniło się, gdy przybyły z Ameryki do Włoch w XVI wieku. Co ciekawe – sos pomidorowy jako dodatek do makaronu jest daniem względnie młodym – zaczęto go stosować i przyjął się w jadłospisie dopiero w XIX wieku w Neapolu.
  2. Tagliatelle – tradycyjny makaron, podawany na ogół z sosem bolognese. Makaron o długiej tradycji, która ma swój początek w Emilia-Romania, regionie północnych Włoch. Według legendy – formę tak charakterystycznego makaronu, który odnajduje do dziś uznanie na całym świecie ze względu na smak i charakterystyczny wygląd zawdzięczamy pewnemu szefowi kuchni, który z okazji ślubu Lukrecjii Borgia z Alfonsem d’Este zdecydował się przygotować wyjątkowy rodzaj dania. Według niektórych wzmianek – inspiracją do stworzenia nowej formy makaronu były włosy (fryzura?) Lukrecji Borgia.
  1. Mozarella – pochodzący z południowych włoch ser podpuszczkowy. Prawdziwą stolicą o najdłuższej tradycji wytwarzania z mleka bawolic jest region Kampania; Włosi wprost nie wyobrażają sobie tradycyjnej kuchni pozbawionej mozarelli – jest składnikiem większości prawdziwie włoskich dań – bez nich lasagne lub caprese są niekompletne!
  2. Niezmiennie od starożytności trufle cieszą się przeogromnym szacunkiem w kuchni Włochów. Ze względu na swój aromat – jest to najszlachetniejszy dodatek. Ich poszukiwania przeszły już do mitów – dawniej z pomocą świń – obecnie psów. Co ciekawe – dawniej ten szlachetny przysmak, którego należy szukać pod powierzchnią gleby w konkretnych warunkach, (nieopodal ukorzenienia konkretnych gatunków drzew) był raczej postrzegany jako przysmak chłopów.
  3. Bruschetta – proste a tyle radości! Pieczywo (grzanki) jadane z oliwą i pomidorem oraz czosnkiem! Jeśli zdarzy Ci się odwiedzić Włochy w okresie lutego – nie zapomnij wpisać w swój kalendarz datę 2. lutego! Wtedy odbywa się święto Bruschetty Sagra della bruschetta – zajrzyj na mapę i skieruj się ku Spello w prowincji Perugia!
  1. Pesto – bazylia tutaj gra główną rolę; Włosi kochają bazylię! Jego nazwa wywodzi się od czasownika pestare (miażdzyć, gnieść); najprawdziwsze pesto jest bowiem gniecione, ścierane w moździerzu. Pesto jest wynalazkiem stosunkowo młodym – najpewniej jego pełna receptura, którą znamy do dziś wywodzi się z XIX w., jej wcześniejsza wersja bez dodatków orzechów pinii. Znajduje zastosowanie w licznych przepisach smakołyków włoskich – od makaronów, dodatków do pieczywa oraz sałatek.

Co ciekawe – spotkać możesz również pesto czerwone – z dodatkiem pomidorów!

  1. Parmezan – ser podpuszczkowy, leżakujący w solance na bazie krowiego mleka. Swój rodowód dzieli z wymienionym wcześniej makaronem Tagliatelle – tradycja wytwarzania parmezanu pochodzi również z regionu Emilia-Romania, jednak jest innej genezy. Jeden z najpyszniejszych serów o najstarszej tradycji ma swój początek wyrobu w XI wieku – wytwarzany przez zakon cystersów. Co jednak ważne – tradycyjnie wytwarzany parmezan tworzony jest na bazie mleka krowy rasy reggiana.
  2. Prosciutto di Parmaktórą znamy w Polsce jako Szynka Parmeńska.

Witamy ponownie w Emilia-Romania! Szynka Parmeńska to specjał o tradycji zakorzenionej w prowincji Parmy. Swój słodkawy smak zawdzięcza mniejszemu stężeniu solanki. Tutaj liczy się nie tylko skład (udziec wieprzowy) ale i tradycja – sięgająca czasów starożytnego Rzymu (a przynajmniej na wiek przed naszą erą)! Cóż za ciekawostka!

  1. Wino – jak i na całym świecie – o raczeniu się winem wiemy od zawsze. Któż jednak wie o jego wytwarzaniu i uprawie winorośli tyle i kto ma taką tradycję jego tworzenia jak Włochy? Historia wina tych niezwykle bogatych ziem sięga czasów jeszcze Etrusków a następnie Greków by wreszcie trafiły do Rzymu! Każdy region Włoch naturalnie szczyci się innymi winami i innymi szczepami winorośli. Chianti (Toskania), Fiano (Kampania), Est!!! (Lacjum), Bardolino (Wenecjaale i wiele, wiele innych – wybitne aromaty, które pozwalają jeszcze lepiej poznać Włochy z smakowego punktu widzenia.

Stay up to date

Sign up to receive our newsletter – to know more and use more. Premiere collections, latest interior trends, promotions and sales.

newsletter

Bądź na bieżąco

Zapisz się, by dostawać nasz newsletter – by wiedzieć więcej i więcej korzystać. Premierowe kolekcje, najnowsze wnętrzarskie trendy, promocje i wyprzedaże.

newsletter