wyszukiwarka zaawansowana
Kategorie
O blogu
Wnętrzarskie inspiracje, sprytne rozwiązania, nowe trendy oraz porady – to wszystko i nieco więcej na naszym blogu. Zapraszamy do lektury.
Rozwiń »

Kawa po włosku

0

Zacznijmy od początku. Kawa dla Włochów to coś więcej – to cały rytuał, pozwalający nabrać energii na cały dzień; nie tylko z pomocą aromatu i mocy kawy ale właściwie wszystkiego tego co towarzyszy kawiarni – mowa naturalnie o kontakcie z innymi, atmosferze którą dzielą się i cieszą z wspólnego towarzystwa o poranku.

 

 

Kawa to nie napar który pomaga stanąć na nogi ale okazja, która pozwala wyciągnąć więcej z życia! Dzisiejszy blog jednak poświęcimy nie samej celebracji spożywania kawy ile jej rodzajom. Wszystkie zawdzięczają swoje nazwy Włochom nie bez powodu. Poznaj bliżej rodzaje kaw, które tak chętnie spożywasz! W dzisiejszym wpisie odrobina ciekawostek.

Espresso

Pierwsze espresso – przełom XIX i XX wieku. Potężny napar stawiający na nogi zawdzięczamy wynalazkowi Luigi Bezzara, który pragnął aby napar kawy powstawał szybciej i z większą mocą. Udało się! Kilka lat później (około 1905 r.) powstał pierwszy ekspres do kawy. Powstały prawdziwe machiny parzące kawe – jak łatwo się domyślić, nie były to drobnych rozmiarów maszyny, które powszechnie towarzyszą naszej codzienności w mniejszych domostwach a prawdziwe kombajny z bojlerem; co więcej zajmowały więcej miejsca – bojlery w które wyposażano urządzenia były bowiem poziome! Cóż – Espresso do dziś dostarcza nam chojną porcję kofeiny w prawdziwie ekspresowym tempie a dostęp do niego ma właściwie każdy!

 

Cappuccino

Najpopularniejszy wybór w kawiarniach również w Polsce. Czym jest? Espresso z mlekiem spienionym daje bardzo charakterystyczny kolor – odróżnisz je na pierwszy rzut oka. Co może ciekawić – Cappuccino zawdzięcza swoją nazwę właśnie niemu bowiem według legend odnosi się do nazwy zakonu....Kapucynów, których kolor szat dawniej został na stale skojarzony z kolorem tego niezwykle aromatycznego naparu z domieszką mleka.

 

Macchiato i Caffe Latte

Klasyczna kawa z mlekiem to Caffe Latte, Macchiato – to kawa z odrobiną mleka (które najczęściej we Włoszech skosztujesz z finezyjnym mleczny wzorem utworzonym na powierzchni naparu).

 

Caffè crema

Lubi zaskakiwać. W czym rzecz? Według starszego nazewnictwa crema to...espresso! (do lat 60. we Włoszech), silny napar czarnej kawy o niewielkiej ilości (ok 25 ml) – jednak Crema to coś znacznie więcej – rzecz w ilości i mocy w kontekście Niemiec i Szwajcarii, Austrii a nieco później (lata 80.) na północnych Włoszech. Caffè crema – jest w praktyce espresso z większą ilością wody! (łącznie procja Crema waha się 150 – 200 ml). Jest zdecydowanie aromatyczna, jednak łagodniejsza ze względu na obecność mlecznej pianki co poza ilością odróżnia ją od espresso!

 

Kawa stawia na nogi, napędza i inspiruje – niektórzy nie wyobrażają sobie poranku bez dobrej i aromatycznej porcji kofeiny. Pragniesz więcej od każdej kawy? Zadbaj o odpowiednią asystę – komfort, który pozwoli cieszyć się najpyszniejszym, najszlachetniejszym aromatem. Postaw na Vero – smaki, inspiracje włoskie są nam bardzo bliskie. Sprawdź ile komfortu zaprosisz do siebie z meblami naszej oferty! Smakuj kawę, smakuj życie z Vero!

Komentarze do wpisu (0)

Zadzwoń!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium